Reklama
 • Czwartek, 13 sierpnia 2015 (14:00)

  Swędząca wysypka, bąble, katar… Takich reakcji czasem trudno uniknąć. Dlatego podpowiadamy, co je wywołuje i jak sobie z nimi radzić.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 12 sierpnia 2015 (10:05)

  Wakacje to trudny okres dla osób cierpiących na alergie. Dobrze zaplanowany wyjazd pozwoli uniknąć alergikom wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Na co warto zwrócić uwagę? Dokąd? Dla alergika najważniejszą wskazówką przy wyborze miejsca powinien być kalendarz pyleń, który wskaże, kiedy i ile pyłków w danym rejonie unosi się w powietrzu. Alergikom zaleca się wyjazd nad morze lub w góry (powyżej 1200 m n.p.m.). Rośnie tam niewiele roślinności – s

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 5 sierpnia 2015 (08:06)

  Zawroty głowy, spadek ciśnienia, spowolnienie pracy serca, trudności z oddychaniem, utrata świadomości – Tak może wyglądać gwałtowna reakcja organizmu na kontakt z alergenem, czyli wstrząs anafilaktyczny. U dzieci najczęściej jego przyczyną są alergeny pokarmowe, u dorosłych – leki i ukąszenia owadów. Jeśli pomoc nie przyjdzie w porę, ofiara wstrząsu może umrzeć. Katarzyna Koper

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Poniedziałek, 3 sierpnia 2015 (13:06)

  Często masz wodnisty katar, łzawienie oczu, świszczący oddech lub wypryski? Idź do specjalisty. Diagnostyka alergii jest dokładna, a skuteczność leczenia przekracza 80 proc.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Poniedziałek, 27 lipca 2015 (09:00)

  Wystarczą śladowe ilości substancji uczulającej, by doszło do tragedii. O tym, jakie objawy świadczą o niebezpieczeństwie i co zrobić w takiej sytuacji, opowiada dr Grzegorz Prasałek.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Czwartek, 23 lipca 2015 (08:00)

  Często osoby wrażliwe na pyłki alergicznie reagują też na niektóre pokarmy. Zwykle jest to sezonowa przypadłość.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Środa, 22 lipca 2015 (08:05)

  W tym roku pierwszy raz po pobycie na słońcu dostałam wysypki na twarzy i dekolcie. Czy to uczulenie? Karolina z Kudowy Zdrój.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Piątek, 17 lipca 2015 (14:05)

  Słyszałam, że dodawane do żywności środki mogą być przyczyną alergii... Jakie dokładnie są to substancje? Julia Markowska (30 l.), Białystok.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Czwartek, 16 lipca 2015 (14:00)

  Przeciwciała IgE reagują silnie na pojawiający się alergen, co wywołuje uwolnienie dużych ilości histaminy. Ta zaś powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność.

  Czytaj więcej Komentarzy:0
 • Wtorek, 14 lipca 2015 (13:05)

  Czy regularne podawanie dziecku probiotyków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u niego alergii? Lekarze twierdzą, że tak! Bakterie probiotyczne stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób alergicznych. Określone szczepy tzw. „dobrych bakterii” nie tylko wzmacniają odporność i wspomagają trawienie, ale także uszczelniają jelita, dzięki czemu ograniczają wchłanianie cząstek białkowych, czyli alergenów, które mogą wywoływać u dziecka reakcje uczuleniowe.

  Czytaj więcej Komentarzy:0