Reklama
  • Wtorek, 31 maja 2016 (14:00)

    7 zasad alergika

Walka z uczuleniem nie jest łatwa. Ale naprawdę można ją wygrać!

Reklama

1 Często myj ręce i twarz

Rób to nie tylko ze względu na higienę, ale także na pyłki. Osiadają na rękach, twarzy, włosach, dlatego zaraz po wejściu do domu powinniśmy dokładnie przemyć wodą z mydłem wszystkie odkryte części ciała. Przed wyjściem z domu warto natomiast posmarować okolice nosa i ust tłustym kremem lub pomadką. Powstanie warstwa ochronna, do której przykleją się pyłki.

2 Po powrocie zmień ubranie

To ważne szczególnie w okresie intensywnego pylenia. Odzież, którą zdejmiesz najlepiej jest od razu uprać. A jeśli to niemożliwe, to wytrzep wszystko dokładnie na balkonie. Dzięki temu pyłki nie będą rozprzestrzeniać się po domu.

3 Myj parapety i framugi

W okolicach okien, na podłogach, dywanach i materiałowych obiciach kanap osiada najwięcej pyłków. Dlatego, kiedy stężenie pyłków na zewnątrz jest szczególnie wysokie, warto wycierać parapety, framugi i podłogi częściej niż zwykle. Nawet codziennie. Natomiast podczas odkurzania sprawdzi się odkurzacz z antyalergicznymi filtrami HEPA.

4 Wietrz po deszczu

Nawet w bardzo ciepłe dni lepiej nie otwierać za szeroko okien. Alergicy powinni wietrzyć mieszkanie wieczorem lub po deszczu. Wtedy stężenie pyłków jest najniższe.

5 Uważaj na zwierzęta

Wiele badań pokazuje, że osoby uczulone na pyłki roślin ma też alergię na sierść zwierząt. Nawet jeśli cię to nie dotyczy pamiętaj, że pies czy kot, który biega po dworze, mnóstwo alergenów przynosi na sierści. Dlatego po powrocie przetrzyj go wilgotną szmatką.

6 Ostrożnie pracuj w ogródku

Zawsze zakładaj rękawiczki i maseczkę na twarz. Planuj pracę w chłodniejsze, bezwietrzne dni, gdy pyłki tak się nie niosą w powietrzu. Gdy pracujesz w ogrodzie, nie dotykaj rękoma oczu i nosa.

7 Śledź komunikaty o pyleniu

Jeśli wiesz, co cię uczula, będziesz mogła w porę przygotować się na atak.

Takie jest życie
Więcej na temat:sztuki walki | zasad | Nie

Zobacz również

  • Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.