Reklama
  • Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 (09:00)

    Alergia na słońce

Pani Judyta (42 l.) to zapalona ogrodniczka. Ale po pierwszej w tym sezonie wizycie na działce zobaczyła na skórze wysypkę.

– Pani doktor, wyskoczyły mi krostki na dekolcie i ramionach. – Rzeczywiście widzę rumień i pęcherzyki wypełnione płynem. Czy ta wysypka swędzi? – Nie swędzi, choć skóra stała się wrażliwsza na dotyk. – Czy wysypka pojawiła się jeszcze gdzieś indziej? – Tylko tu, gdzie mówiłam. – Pamięta pani, w jakich okolicznościach? Smarowała pani skórę w tym miejscu nowym balsamem do ciała?

Reklama

– Używam tego samego balsamu od kilku miesięcy. Wysypka pojawiła się wieczorem, kiedy wróciłam z działki. – Pracowała pani na powietrzu? I jaka była pogoda? – Pracowałam kilka godzin. To był pierwszy tak słoneczny dzień w tym roku. Po pieleniu leżałam w słońcu na leżaku.

– Wysypka jest związana właśnie z opalaniem. – Jak to możliwe? – Ma pani alergię na słońce. – Nie wiedziałam, że na słońce można mieć alergię. – Ta alergia, zwana fotodematozą, może mieć dwie postacie. – Jak je odróżnić? – Pierwsza występuje wtedy, kiedy pewne substancje obecne w skórze powodują jej nadwrażliwość na promieniowanie UV. Objawy z reguły widać już po pierwszym opalaniu: to pęcherzyki i rumień w miejscach narażonych na kontakt ze słońcem. Lekarze na jej określenie używają nazwy „reakcja fototoksyczna". – A ta druga?

Słońce sprawia, że w pewnych substancjach w skórze zachodzą reakcje chemiczne

Komórki układu odpornościowego traktują je wtedy jak wroga i usiłują zwalczyć. Mówimy wtedy o reakcji fotoalergicznej. Jej objawy to pokrzywka, bąble, zaczerwienienie, pieczenie, świąd i obrzęk pojawiające się po ekspozycji na słońce: od 24 do 48 godzin. Czasem nawet w miejscu zakrytym ubraniem.

– Czyli moja wysypka jest... – ...fototoksyczna. – Skąd się mogła wziąć? – Kosmetyk wykluczyłyśmy. Prawdopodobnie winny jest lek. – Od kilku miesięcy biorę środek na arytmię. – I właśnie on mógł spowodować nadwrażliwość na słońce. Podobnie jak preparaty z dziurawca stosowane w leczeniu pogorszenia nastroju i bezsenności, niektóre antybiotyki, beta-blokery stosowane w terapii zaburzeń krążenia, nawet niektóre leki obniżające poziom cholesterolu, przeciwcukrzycowe oraz moczopędne.

– Czy to znaczy, że na lato mam odstawić lek? – Tego nie wolno robić. Powinna się pani chronić przed słońcem. Do tego służą kosmetyki z filtrem oznaczonym jako SPF 50. Lepiej też unikać wychodzenia na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, czyli od 11 do 14.

– A co z pracą na działce? – Proszę w miarę możliwości osłaniać się przenośnym parasolem ogrodowym i stosować filtr. Warto też nosić kapelusz z szerokim rondem, bo ocieni dekolt i ramiona.

– Muszę całkiem zrezygnować z opalania? – Ono w ogóle nie jest wskazane dla osób z chorobami układu krążenia. To będzie korzystne dla pani zdrowia. Ale kiedy nie ma silnego słońca, po zabezpieczeniu skóry filtrem może pani przebywać na dworze.

Dr n. med. Dorota Roguś- -Skorupska, dermatolog

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:Słońce | Pani | Nie | wysypka | Ono | kosmetyk | Phoenix Suns

Zobacz również

  • Moja żona twierdzi, że co czwarty z nas cierpi dziś na alergiczne zapalenie śluzówki nosa, a co drugi alergik uczulony jest na roztocza. Chce, bym kupił jej specjalny od kurzacz. Ale to drogi... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.