Reklama
  • Środa, 17 kwietnia 2013 (09:49)

    Alergiczny nieżyt nosa trzeba leczyć

Wodnista wydzielina z nosa towarzyszy infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale nawracający stale katar to najczęściej objaw alergicznego nieżytu nosa (ANN). Pojawia się wtedy, gdy mamy styczność z substancją, na którą jesteśmy uczuleni np. alergenami roztoczy kurzu domowego (w czasie odkurzania, trzepania dywanu, ścielenia łóżka), czy pyłków roślin.

Zdjęcie

Coraz więcej dobrych lekarstw można kupić bez recepty. /Arch/123RF Picsel
Coraz więcej dobrych lekarstw można kupić bez recepty.
/Arch/123RF Picsel

Schorzenie to wywołuje reakcję zapalną błony śluzowej nosa i jest efektem kontaktu przeciwciał (immunoglobulin E) z obecnym w otoczeniu alergenem. ANN jest chorobą przewlekłą. Objawia się wodnistą wydzieliną z nosa, kichaniem salwami (po kilkanaście razy), niedrożnością i świądem nosa, czasem także świądem i zaczerwienieniem spojówek. Jak je leczyć? W Polsce na ANN choruje 12-25 proc. populacji. Najwięcej we Wrocławiu i Warszawie. Przyczyną jest prawdopodobnie pasteryzacja żywności i sterylność otoczenia. Układ immunologiczny „bez pracy” szuka wroga w otaczającym środowisku.

Histamina

Za wystąpienie objawów alergicznego nieżytu nosa odpowiada histamina uwolniona z komórek w kilkadziesiąt sekund po kontakcie z alergenem. Nowoczesne leki przeciwhistaminowe blokują jej działanie, zapobiegając pojawianiu się wydzieliny z nosa, świądowi i kichaniu. Leki te mają długi okres działania, co pozwala na stosowanie ich w jednej dawce dobowej.

Reklama

Najskuteczniejsze leki

Jednak najskuteczniejszymi lekami są glikokortykosteroidy donosowe. Leki przyjmuje się przed kontaktem z alergenem, czyli w wypadku alergenów pyłku roślin na 7-10 dni przed rozpoczęciem pylenia i po jego zakończeniu.

Pomocne są prognozy pylenia publikowane m.in. w tvp, tvn Meteo i w serwisie alergologicznym www.alergen.info.pl.

Jeśli nie zdążyłaś przyjąć leku wcześniej, możesz stosować go w trakcie nasilenia objawów, tyle że w większych dawkach. Warto też stosować izotoniczny roztwór wody morskiej (bogaty w antyalergiczny mangan i miedź). Nawilża on śluzówkę nosa, wypłukuje alergeny, koi świąd.

Dlaczego trzeba leczyć?

Dlaczego trzeba leczyć? Alergiczny nieżyt nosa może nieść ryzyko rozwoju innych chorób alergicznych. Najgroźniejszą jest astma oskrzelowa. Chorzy z nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym ANN są aż 9-krotnie bardziej zagrożone astmą niż osoby zdrowe! Poza tym niedrożność nosa prowadzi do zapaleń uszu i sprzyja procesom zapalnym w zatokach. Niedrożność nosa sprawia, że oddychamy ustami, przez co wysuszeniu ulega błona śluzowa w jamie ustnej. To zaś zwiększa ryzyko infekcji gardła i krtani.

Zdjęcie

/Mat. Prasowe
/Mat. Prasowe

Zdjęcie

/Mat. Promocyjne
/Mat. Promocyjne

Zdjęcie

/Mat. Promocyjne
/Mat. Promocyjne

Zdjęcie

/Mat. Promocyjne
/Mat. Promocyjne

Świat & Ludzie
Więcej na temat:leki | wroc

Zobacz również

  • Chociaż to nie jest sezon na pyłki roślin, domownicy uskarżają się na objawy alergii? Winowajcą może być leszczyna. Zaczyna pylić jako pierwsza, w połowie lub pod koniec stycznia. Akurat ten... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.