Reklama
  • Czwartek, 16 lipca 2015 (14:00)

    Anafilaksja - ostra reakcja alergiczna

Przeciwciała IgE reagują silnie na pojawiający się alergen, co wywołuje uwolnienie dużych ilości histaminy. Ta zaś powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność.

Przyczyna anafilaksji

Reklama

Każda reakcja alergiczna to rezultat nadmiernej reakcji organizmu na obecność substancji, którą błędnie postrzega on jako zagrożenie.

Alergizują nas pokarmy: orzeszki ziemne, migdały, orzechy włoskie, brazylijskie i nerkowce, sezam, olej sezamowy, ryby, skorupiaki, cytrusy, nabiał, jajka. A także jad osy i pszczoły, lateks, niektóre leki, np. NLPZ, penicylina, szczepionki i surowice odpornościowe, radiologiczne środki cieniujące.

Objawy: zaczerwienienie i świąd skóry, swędzenie i skórna wysypka, katar i kaszel. Skutkiem o wiele groźniejszym bywa wstrząs anafilaktyczny. Dzwoń po pogotowie!

Efektem jest obrzęk tkanek, zwłaszcza płuc, co utrudnia oddychanie. Jednocześnie spada ciśnienie tętnicze krwi i u chorego dojść może do niewydolności układu krążenia, a nawet śmierci.

Co robić, czekając na pomoc

Jeśli poszkodowanego użądliła osa albo pszczoła, usuń żądło i powyżej tego miejsca załóż opaskę uciskową! Jeżeli chory ma przy sobie strzykawkę z adrenaliną, natychmiast wykonaj zastrzyk w udo. Można go zrobić przez ubranie. Wymasuj dobrze miejsce wstrzyknięcia.

Pomóż choremu zająć pozycję, w której najłatwiej mu oddychać (zwykle najlepsza jest siedząca z wyprostowanymi plecami). Nie pozwalaj mu się położyć. Jeżeli objawy powrócą, podawaj choremu adrenalinę co 5 minut – aż do przybycia pogotowia.

Adrenalina – na receptę

Receptę na ratujący życie zastrzyk wypisuje lekarz. Preparaty – w formie autostrzykawki (Anapen, EpiPen) lub ampułkostrzykawki (Adrenalina WZF) – mają datę ważności. Trzeba ją sprawdzać!

O tym pamiętaj!

Alergik powinien unikać uczulających go pokarmów, sprawdzać skład spożywanych produktów żywnościowych, a nawet pytać kelnera o skład serwowanych potraw. Regularnie przyjmować leki przeciwhistaminowe – ograniczają ryzyko wystąpienia ostrych objawów.

Osoba narażona na ostrą reakcję alergiczną powinna zawsze nosić przy sobie identyfikator (bransoletkę lub kartkę z informacją, na co jest uczulona) i autostrzykawkę z adrenaliną!

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.