Reklama
  • Poniedziałek, 27 czerwca 2016 (13:00)

    Czy to możliwe, że to alergia?

Pierwsze sygnały alergii można łatwo przeoczyć. Zwłaszcza, jeżeli objawy uczulenia pojawiają się po raz pierwszy i sugerują inną chorobę.

Dorosłych alergików przybywa, a lekarze uprzedzają, że uczulić się można na wszystko, w każdym wieku. Alergenem okazać może się nawet coś, z czym miałaś kontakt niemal przez całe życie, np. farba do włosów, chociaż od lat stosujesz tę samą. Czasem objawy są tak nietypowe, że trudno skojarzyć je z alergią, szczególnie, że to kapryśna choroba, która... pojawia się i znika.

U jednych przebiega łagodnie, innych zmusza do zmiany diety czy przyjmowania leków. Jeśli zauważysz u siebie dolegliwości, które np. dokuczają ci zawsze o tej samej porze roku, wybierz się do lekarza.

Masz infekcję intymną po seksie

Reklama

Dolegliwości w okolicach intymnych rzadko kojarzymy z alergią. Za swędzenie, wysypkę, zaczerwienienie obwiniamy raczej bakterie, grzyby albo wirusy. Tymczasem możesz być uczulona na lateks, z którego zrobiona jest prezerwatywa.

Miejscowa wysypka i pieczenie znikają, gdy nie masz już kontaktu z alergenem. Twój partner powinien używać hypoalergicznej prezerwatywy z silikonu. Jest droższa, ale nie wywołuje uczulenia.

Nie czekaj w kolejce do alergologa

W okresie pylenia roślin kolejki do przychodni alergologicznych wydłużają się jeszcze bardziej niż zwykle, a terminy na wizytę u specjalisty są naprawdę odległe. Jeśli nie możesz też skorzystać z konsultacji lekarskiej w prywatnej placówce, idź do lekarza pierwszego kontaktu.

Przepisze ci lek antyhistaminowy, który złagodzi dolegliwości. Jeżeli objawy są silne, może też wypisać receptę na preparat zawierający steryd. Dostaniesz również skierowanie do alergologa. Zanim trafisz do lekarza, doraźnie przyjmuj lek antyhistaminowy, kupiony w aptece bez recepty. Zapytaj farmaceutę o leki drugiej generacji – są nowoczesne i mają mniej działań niepożądanych, takich jak np. senność.

Często swędzą cię uszy

Gdy małżowiny są czerwone i swędzą, może to świadczyć o alergii kontaktowej, np. na nowe kolczyki, które założyłaś. Jeśli je zdejmiesz i umyjesz uszy, dolegliwości same miną. Natomiast alergia na pyłki może wywoływać uczucie zatkanych uszu. To bardzo dokuczliwy objaw, który pojawia się co roku o tej samej porze. Towarzyszy mu swędzenie, ból, pogorszenie słuchu, a także katar. Nie występuje natomiast gorączka. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo może dojść do bakteryjnego zapalenia uszu. Jeśli przyczyną jest uczulenie na pyłki, trzeba będzie przyjmować leki antyhistaminowe, a następnie zastosować immunoterapię.

Skończyłaś 40. i... masz kłopoty z cerą

Chociaż jako młoda dziewczyna zawsze byłaś dumna ze swojej cery, okazało się, że po czterdziestych urodzinach musisz walczyć z wypryskami na twarzy czy dekolcie. U większości kobiet jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, ale kłopoty z cerą mogą być też skutkiem alergii pokarmowej, która się nagle ujawniła.

Wówczas konieczne będzie znalezienie i wyeliminowanie z diety tego składnika, który wywołuje uczulenie. Lepiej od razu zrezygnuj z tłustych i ostro przyprawionych potraw, bo nasilają one kłopoty ze skórą. W leczeniu pomoże ci zmiana diety na lekką, śródziemnomorską.

Czy wiesz, że można uczulić się na przyprawy kuchni azjatyckiej? Wywołują m.in. ból głowy, poty, drętwienie ust, palpitacje.

Świat kobiety
Więcej na temat:Nie | alergia

Zobacz również

  • U jednej na 230 milionów osób kontakt z wodą może wywołać poważną reakcję alergiczną. Trzydziestoletnia dziś Rachel Prince od 12. roku życia cierpi na chorobę znaną jako świąd wodny. Od tamtej... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.