Reklama
  • Czwartek, 17 marca 2016 (11:05)

    Domowe alergie. Jak sobie pomóc?

Zimą często przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie alergeny mają duże pole do popisu.

Najczęściej uczulają roztocza. Poza tym pleśń i zwierzęta. Alergenem może być złuszczający się naskórek naszych zwierząt, ich sierść, ślina, cząsteczki wyschniętego moczu.

Centralne ogrzewanie sprawia, że nasze błony śluzowe są przesuszone. Alergeny więc silniej na nie działają. Osoby z alergią muszą maksymalnie ograniczyć kontakt z nimi. Trzeba często sprzątać i wietrzyć.

Reklama

Nie dopuszczajmy  do gromadzenia się kurzu. W miarę możliwości usuńmy zasłony, dywany itp. rzeczy, bo w nich gromadzi się kurz. Albo pierzmy je co tydzień i spryskujmy środkami dezynfekującymi oraz antystatycznymi (dobrze jest stosować je też do mebli).

Można powiesić zasłony ze sztucznego włókna. Czyśćmy zakamarki, np. pod łóżkiem, za szafą itd. Ubrania i książki trzymajmy w zamkniętych szafach.

Najwięcej roztoczy żyje w sypialniach. Warto kupić materac antyalergiczny (np. z gąbki) i pokrowiec antyroztoczowy (prać co najmniej co 3 miesiące). Pościel – z tworzyw sztucznych, nie z pierza. Poszewki – z tzw. materiałów barierowych, które nie przepuszczają kurzu.

Jeśli jesteśmy uczuleni na nasze zwierzątko, a nie chcemy się z nim rozstać, nie wpuszczajmy go do sypialni. Jak najczęściej kąpmy je i szczotkujmy (najlepiej na dworze). Dokładnie czyśćmy jego posłanie czy klatkę. Roztocza giną na mrozie i w wysokiej temperaturze. Nie lubią też promieni UV.

Warto więc w mroźne i słoneczne dni wynosić pościel i meble tapicerowane na dwór, na 6 godzin. Małe rzeczy, np. maskotki, wkładać do zamrażalnika. Na co dzień trzymać je w workach foliowych.

Tkaniny często prać, w temp. minimum 60 st. C. Wilgoć sprzyja roztoczom i pleśniom. Najlepiej utrzymywać ją na poziomie 50 proc. Pranie suszyć na strychu lub balkonie, w łazience zamontować wentylator, w kuchni wyciąg.

Kosze na śmieci, kafelki, framugi okien itp. dobrze jest co tydzień przetrzeć środkiem dezynfekującym. Po kąpieli wycierajmy łazienkę do sucha. Często i dokładnie myjmy lodówkę.

Najczęstsze objawy alergii wziewnych

Są to: katar i zatkany nos, pieczenie i łzawienie spojówek, świąd, wysypka skórna (szczególnie po kontakcie ze zwierzęciem), migrenowe bóle głowy, ataki astmy oskrzelowej (z dusznościami).

Podrażnione mogą zostać też błony śluzowe układu pokarmowego i wywoływać m.in. zapalenie przełyku, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, biegunki.

Pleśń często wywołuje swędzenie oczu i gardła oraz zapalenie zatok.

Akcesoria do sprzątania

Aby domowe porządki nie powodowały silniejszych dolegliwości na tle alergicznym, należy zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty.

Pomocne będą: gumowe rękawiczki (mycie i ścieranie kurzu – tylko w nich), ściereczka z mikrofibry dobrze wchłaniająca kurz, wilgotne ściereczki dla alergików, miotełka (najlepiej z drążkiem teleskopowym), do której przywiera kurz i nie wzbija się w powietrze, antybakteryjna ściereczka z włókien bambusa, gąbkościereczka.

Bardziej zaawansowane udogodnienia to: pralka dla alergików, która ma specjalny program prania i odwirowywania, usuwająca także pozostałości po środkach piorących, oraz odkurzacz z filtrem powietrza HEPA i workiem nieprzepuszczającym kurzu.

Dobry Tydzień
Więcej na temat:Nie | alergia | warto | tkaniny | akcesoria | zimą

Zobacz również

  • Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.