Reklama
  • Poniedziałek, 27 lipca 2015 (09:00)

    Groźny wstrząs anafilaktyczny

Wystarczą śladowe ilości substancji uczulającej, by doszło do tragedii. O tym, jakie objawy świadczą o niebezpieczeństwie i co zrobić w takiej sytuacji, opowiada dr Grzegorz Prasałek.

Anafilaksja jest wyjątkowo ciężką alergią obejmującą cały organizm. Dla osób uczulonych najgroźniejszy jest jad owadów, ale także niektóre pokarmy i leki. Czego można się obawiać?

Zazwyczaj pierwszy kontakt z alergenem tylko uczula. Dopiero następna styczność powoduje krytyczny wzrost przeciwciał (IgE) i „wyrzucenie” do krwi m.in. histaminy. Substancje te reagują z komórkami organizmu, powodując poważne zaburzenia ich działania.

Reklama

Jeśli alergen dostaje się do krwi (np. poprzez użądlenie), wstrząs rozpoczyna się już po 5-30 minutach, jeżeli drogą pokarmową – reakcja może zająć nawet 2 godziny.

Jak reaguje organizm? Początkowo w miejscu kontaktu z alergenem widnieje rumień i obrzęk, a następnie, już na całej skórze, pojawia się świąd oraz pokrzywka. Dochodzi do tego wyciek z nosa, łzawienie, chrypka i zaburzenia mówienia. Ciśnienie krwi szybko spada, poszkodowany robi się blady, przyspieszają za to zaburzenia rytmu serca. Występują duszności, szumy w uszach, nudności, biegunka oraz napady lęku.

Przy braku pomocy objawy nasilają się w ekspresowym tempie

Dochodzi do krytycznego obniżenia ciśnienia krwi (niewyczuwalne tętno), obrzęku krtani i skurczu oskrzeli uniemożliwiającego oddychanie.

Ostatnim stadium jest ostra niewydolność krążenia prowadząca do zatrzymania oddechu i zgonu!

Co może Cię uczulić? Z pokarmów: orzechy, pszenica, owoce morza, jajka, mleko, sezam, ryż oraz ciecierzyca. Niebezpieczne są też barwniki spożywcze i glutaminian sodu.

Wśród leków groźne są: aspiryna, niesterydowe leki przeciwzapalne, środki kontrastowe używane w RTG, leki zwiotczające mięśnie antybiotyki (penicyliny i cefalosporyny), protamina (szczepionki). Nawet lateks, z którego robione są rękawiczki i prezerwatywy.

Przy użądleniach wstrząs wywołuje jad pszczół, os i niektórych pluskwiaków. Osoby z ryzykiem anafilaksji powinny mieć ze sobą dwa automatyczne wstrzykiwacze z adrenaliną. Przy pierwszych objawach należy wbić igłę w udo i trzymać 10 sekund od wstrzyknięcia leku. Jeśli chory nie reaguje, zastrzyk trzeba powtarzać co 5-15 minut.

GP

PAMIĘTAJ! Jeśli nie masz przy sobie adrenaliny, a zauważysz niepokojące objawy, natychmiast dzwoń pod numer 112. Szczegółowe informacje na temat postępowania z chorym znajdziesz na stronie www.odetchnijspokojnie.pl.

Super TV
Więcej na temat:grzegorz | rtg | Prasa

Zobacz również

  • Moja żona twierdzi, że co czwarty z nas cierpi dziś na alergiczne zapalenie śluzówki nosa, a co drugi alergik uczulony jest na roztocza. Chce, bym kupił jej specjalny od kurzacz. Ale to drogi... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.