Reklama
  • Czwartek, 21 kwietnia 2016 (13:05)

    Jak leczy się alergię?

Alergicy nie cieszą się z ciepłej zimy. Wysokie temperatury i deszcze sprawiły, że pyłki pojawiły się wcześniej.

Czym jest alergia sezonowa?

Alergia na pyłki roślin to jeden z typów nadwrażliwości. Charakteryzuje go nadmierne pobudzenie określonych typów białych krwinek przez przeciwciała zwane immunoglobulinami typu E (IgE), co prowadzi do wygórowanej reakcji zapalnej i podrażnienia śluzówek.

Głównymi objawami są swędzenie i łzawienie oczu, kichanie i wodnisty katar.

Reklama

W cięższych przypadkach wziewny alergen może zaostrzać objawy astmy – zwężenie dróg oddechowych i nasilenie produkcji śluzu wywołują duszność, świsty oddechowe i uporczywy kaszel.

Kiedy pokazać się alergologowi?

Jeśli objawy powtarzają się co roku mniej więcej w tym samym okresie i uprzykrzają nam życie. Do ustalenia, co konkretnie nas uczula, służą skórne testy alergiczne, a także badania krwi, dzięki którym można wykryć podwyższony poziom IgE i sprawdzić, na jakie alergeny reagują te przeciwciała.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy wodnisty katar musi mieć przyczynę alergiczną. Bywa, że objawy podobne do uczulenia wywołują np. zmiany temperatury. A w takich przypadkach trzeba zastosować inne leczenie.

Co robić w przypadku alergii wziewnej?

Najlepiej byłoby ograniczyć kontakt z alergenami. Ale ponieważ trudno jest ich unikać, pozostają metody farmakologiczne albo odczulanie. Jeśli objawy nie są zbyt dokuczliwe, można spróbować leków antyhistaminowych, blokujących reakcję zapalną.

Niektóre z nich są dostępne bez recepty, ale trzeba pamiętać, że mogą wywoływać niekorzystne skutki uboczne, np. senność, trudności w koncentracji i rozdrażnienie.

Niektóre preparaty, żeby zadziałały, trzeba zacząć przyjmować na kilka tygodni przed spodziewanym początkiem pylenia. Do nosa można też podawać leki obkurczające śluzówkę lub sterydy.

Jedyną skuteczną, choć niestety długotrwałą metodą pozbycia się alergii, jest odczulanie. Polega ona na podawaniu pacjentowi maleńkich, stopniowo zwiększanych dawek alergenu przez dłuższy czas (bywa, że nawet pięć lat).

Obecnie kanadyjscy naukowcy pracują nad szczepionką, która „nauczy” układ odpornościowy tolerować rozmaite alergeny, zanim jeszcze organizm się z nimi zetknie.

Taką szczepionkę trzeba by jednak podawać już niemowlętom. Wbrew nazwie nie będzie ona jednak mieć formy zastrzyku, lecz kropli, które można po prostu wpuścić do nosa.

Jak zmniejszyć dokuczliwość alergii?

Aby zminimalizować ataki alergii, trzeba często odkurzać pomieszczenia, wietrzyć je – najlepiej wtedy, gdy pyłków jest mniej (np. po deszczu) i często prać pościel.

Ręce i twarz warto przemywać z kurzu i pyłków jak najczęściej, zaś po powrocie ze spaceru warto wziąć prysznic. W okresie przedwiośnia warto pamiętać także o odpowiednim nawilżaniu powietrza w domu i wypijaniu dużej ilości płynów.

Czy wiesz, że...

Szacuje się, że co trzeci dorosły i nawet 40 procent dzieci jest uczulonych na co najmniej jeden alergen. Jeśli kichamy na jakieś pyłki, istnieje ryzyko, że będziemy musieli ograniczyć dietę. Na przykład powszechnie uczulający pyłek ambrozji sprawia, że czujemy swędzenie po zjedzeniu arbuza, melona i awokado.

Leki przeciwuczuleniowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjęcie większej dawki nie spowoduje, że będą bardziej skuteczne.

Twoje Imperium
Więcej na temat:leki | warto | wysokie temperatury

Zobacz również

  • Srebrzysty metal, częste źródło uczuleń, jest w powszechnym użyciu. Jednak dla osób wrażliwych zagrożeniem może być też żywność zawierająca nikiel. Jeśli jesteś alergikiem, obserwuj reakcję po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.