Reklama
  • Czwartek, 12 maja 2016 (10:00)

    Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa

Objawy alergicznego nieżytu nosa nasilają się wiosną, gdy sezon pylenia drzew i roślin trwa w najlepsze.

Aż 30 procent Polaków to uczuleniowcy, reagujący na alergeny objawami nieżytu nosa (katar, swędzenie, uczucie niedrożności) albo astmy. Tymczasem wielu alergików nawet nie zdaje sobie sprawy, że dręczące ich (zwłaszcza wiosną) dokuczliwe dolegliwości kataralne nie są konsekwencją zwykłego przeziębienia, tylko właśnie reakcją na pylące drzewa, chwasty i trawy.

Ważne różnice

Alergiczny nieżyt nosa (ANN)może mieć łagodny przebieg lub poważnie utrudnić nam życie. Z powodu nasilonych dolegliwości chorzy cierpią na zaburzenia snu, a w ciągu dnia mają trudności w pracy i nauce. Jak sprawdzić, czy takie objawy to istotnie reakcja na obecność pyłków w powietrzu, a nie przeziębienie?

Reklama

Po pierwsze, alergiczny nieżyt nosa często wiąże się nie tylko z katarem, ale też z zapaleniem spojówek. Towarzyszący infekcji wirusowej katar trwa najwyżej dwa tygodnie, zaś alergiczny może ciągnąć się dużo dłużej. Katarowi z powodu infekcji prawie nigdy nie towarzyszy swędzenie, dość charakterystyczne dla alergii.

Przeziębionym stosunkowo często natomiast doskwiera ból gardła, co z kolei w ANN zwykle się nie zdarza. Przy katarze siennym wyciek z nosa jest wodnisty, przy infekcji – raczej gęstszy i nieprzejrzysty. Ataki alergiczne powtarzają się co roku dokładnie w tym samym okresie, gdy w powietrzu unoszą się wywołujące je alergeny. Przeziębienia występują w różnych okresach.

Objawy alergii ustępują po ulewie, która oczyszcza powietrze z pyłków. Gdy jesteśmy przeziębieni, tego typu wahania pogody nie mają większego wpływu na nasze samopoczucie.

Skuteczne leczenie

Chorobę likwiduje odczulanie, które uczy organizm tolerować alergeny. Kuracja trwa od 3 do 5 lat. Szczepionka może być podawana w formie zastrzyków podskórnych lub w postaci kropli lub tabletek pod język. Zastrzyki to stara metoda immunoterapii, przez cały czas wymaga wizyt u alergologa (najpierw co tydzień, później co miesiąc).

Zastrzyk dostaje się zawsze w gabinecie lekarskim – ze względu na ryzyko wystąpienia groźnego wstrząsu anafilaktycznego. W przypadku immunoterapii podjęzykowej, obecności lekarza wymaga jedynie przyjęcie pierwszej dawki leku. Później pacjent sam stosuje tabletki, w domu. Metodę podjęzykową można stosować okołosezonowo w okresie pylenia, a po przerwie zacząć następny etap leczenia (wraz z kolejną wiosną).

Proste odczulanie

Wybór nieinwazyjnej metody jest ważny zwłaszcza w przypadku dzieci. Odczulając dziecko w domu, zaoszczędzamy mu związanego z zastrzykami strachu. Immunoterapia ma wysoką skuteczność. Uwalnia od przykrych dolegliwości na kilkanaście lat. Ponadto hamuje proces dalszego uczulania na inne alergeny. Znaczącą przeszkodą dla wielu osób są jednak koszty.

Za szczepionki w zastrzykach płaci się ok. 3 zł, gdyż są one refundowane. Krople (ok. 270 zł) i tabletki (ok. 400 zł) są natomiast pełnopłatne. Szczegółowe informacje znajdują się w serwisie: www.odczulanie.info. Osobom, które nie zastosują odczulania, pozostaje leczenie objawów.

Uwaga: krople do nosa bez recepty, obkurczające naczynia śluzówki nosa, można przyjmować maksymalnie 5 dni. Stosowane dłużej, doprowadzają do nasilenia objawów. Za skuteczniejsze i bezpieczniejsze uważa się glikokortykosteroidy donosowe.

Szybko znoszą blokadę nosa i obrzęk błony śluzowej. Działają miejscowo i nie mają takich skutków ubocznych, jakie może wywołać dłuższe przyjmowanie glikokortykosteroidów doustnych. Alergiczne objawy łagodzą także doraźne leki antyhistaminowe. Mogą jednak powodować senność i otępienie.

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa

Na pylenie roślin duży wpływ ma pogoda. Zmiany wilgotności powietrza, nasłonecznienia, temperatury i siły wiatru powodują otwieranie lub zamykanie pylników kwiatów. Ciepło sprzyja otwieraniu pylników, zaś nagłe ochłodzenie zatrzymuje uwalnianie pyłków.

Najbardziej niebezpieczny jest suchy, słoneczny i lekko wietrzny dzień: wtedy w powietrzu znajduje się ich najwięcej. Alergię może nasilić także niewielki deszcz, bo te pyłki, które unosiły się nad ziemią, opadają. Powietrze jest najczystsze do godziny po ulewie.

Alergia a astma

U połowy chorych z alergicznym nieżytem nosa rozwija się astma oskrzelowa, najcięższa choroba alergiczna. Ryzyko astmy zmniejsza odczulanie. Co więcej – u osób, które cierpią już z powodu dolegliwości ANN oraz astmy, choroby te przebiegają po immunoterapii mniej burzliwie i wymagają stosowania o połowę mniejszej ilości sterydów wziewnych.

Nasz ekspert dr Andrzej Wejchert, internista: Alergia jest najczęstszą chorobą przewlekłą ludzi w wieku do 40 lat (ale może ujawnić się też później, w każdym momencie życia). Z danych Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wynika, że tylko 1 proc. osób decyduje się na terapię odczulającą.

Diagnoza

Jeśli podejrzewasz u dziecka lub u siebie alergię, weź od lekarza rodzinnego skierowanie do alergologa. Potwierdzeniem diagnozy są wyniki punktowych testów skórnych – lekarz nakłada kropelki alergenu i nakłuwa skórę. Pojawiający się po 20 min. bąbel świadczy o alergii. Wątpliwości rozstrzygają tzw. próby prowokacyjne lub badanie poziomu przeciwciał IgE.

Życie na gorąco
Więcej na temat:zastrzyk | diagnoza | Andrzej | POCHP

Zobacz również

  • Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.