Reklama
  • Wtorek, 5 kwietnia 2016 (13:05)

    Jak sobie radzić z alergią

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest uczulony na pyłki, to wiesz, że teraz zaczyna się trudny okres. Co robić, by przetrwać to jak najmniej boleśnie?

Reklama

Alergiczny katar, duszności, zapalenie spojówek, bóle głowy… Objawy uczulenia są różne, ale ulgę przynoszą pewne środki ostrożności.

Unikaj tego, co może Cię podrażniać

Doświadczeni alergicy wiedzą, że warto śledzić komunikaty pyleń. To oczywiście jest pomocne wtedy, gdy wiesz, na co jesteś uczulona. Ale jeśli masz taką wiedzę, to nie planuj wycieczki w plener, gdy w powietrzu jest wysokie stężenie pyłków, które Ci szkodzą.

Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i ułatwiają oddychanie.

Jeśli jednak byłaś na łące lub w lesie i źle się poczułaś, po powrocie do domu weź prysznic, by spłukać alergeny. Unikaj również deszczu, zwłaszcza jego pierwszych minut, bo wtedy wdychasz najwięcej pyłków.

Alergia zaostrza się również w suchy, słoneczny dzień z wiaterkiem. Jeśli jednak przyczyną Twoich dolegliwości są roztocza kurzu, to z mieszkania pozbądź się rzeczy, w których gromadzi się najwięcej alergenów (np. dywany i zasłony).

Zmieniaj często pościel, ale nie wietrz jej na powietrzu. Chyba że chcesz pomrozić ją zimą – tak możesz.

Co przyniesie ulgę

Gdy dokucza Ci katar lub czujesz, że coś Cię uczuliło i masz duszności lub kaszel, przyjmij wapno. Jeśli objawy nie ustąpią, zgłoś się do lekarza. Na kaszel mogą być potrzebne leki rozszerzające oskrzela.

IK

Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.