Reklama
  • Piątek, 26 lutego 2016 (15:00)

    Jak walczyć z roztoczami

Maleńkie żyjątka są najczęstszym sprawcą alergii. Jesteś na nią podatna? Oto sposoby, dzięki którym odzyskasz zdrowie i dobry sen.

Uważaj na zwierzaki

Jeśli masz skłonność do uczuleń, powinnaś unikać nie tylko kurzu, ale również dużych i małych zwierząt domowych. Roztocza gromadzą się bowiem nie tylko w sierści kotów i psów, ale także na skrzydłach papużek, kanarków czy innych ptaków. Pajęczaki żywią się bowiem również ich naskórkiem.

Reklama

Jeśli jesteś uczulona na roztocza, a masz kontakty ze zwierzętami domowymi (np. podczas wizyt u kogoś z rodziny czy znajomych), poproś, by stosowali oni środki pajęczakobójcze przeznaczone dla czworonogów i ptaków.

Mogą je dostać od weterynarza opiekującego się ich ulubieńcem (do wyboru jest ich kilka, m.in. selamektyna, moksydektyna, fipronil).

Zimą, gdy większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, nietrudno uczulić się na roztocza, których w naszym otoczeniu jest mnóstwo. Ich odchody są silnymi alergenami wywołującymi duszności, nieżyt nosa czy zapalenie spojówek. Nawet jeśli nie masz tych objawów, z powodu roztoczy możesz wciąż budzić się zmęczona, niewyspana.

Maleńkie pajęczaki żywiące się głównie naszym złuszczonym naskórkiem bytują w kurzu i ciepłych, wilgotnych miejscach, zwłaszcza w pościeli i materacach. Lubią welurowe zasłony i meble tapicerowane, chętnie zasiedlają dywany.

Jak się przed nimi bronić?

1. Wietrz pościel

Rób to rano, po wstaniu. Bieliznę pościelową pierz często, w temperaturze 60 ºC, w której giną pajęczaki. Zrezygnuj z kołdry i poduszek z pierza na rzecz wyrobów syntetycznych. Pierz je raz na pół roku.

Gdy alergia jest nasilona, zaleca się nawet raz na półtora roku wymieniać poduszki i kołdry. Jak bowiem wynika z badań, po tym czasie składają się one aż w 10% z roztoczy! (nawet gdy są czyszczone).

Dodatkowo raz w miesiącu powinnaś dokładnie odkurzyć materac (lub kupić antyalergiczny pokrowiec). Ważne! Nigdy nie kładź się do łóżka z wilgotnymi włosami, bo to prawdziwy raj dla roztoczy.

2. Przykręć kaloryfer

Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 21 ºC, a wilgotność powietrza – 45%. Warto też wietrzyć sypialnię podczas mrozu – wrażliwe na zimno pajęczaki giną natychmiast.

3. Żegnajcie, bibeloty

Oprócz wiszących dywaników, kotar czy narzut pozbądź się wszystkich małych przedmiotów, na których osiada kurz. Zwykle gruba jego warstwa pokrywa też ekran telewizora i monitor komputera (ładunki elektryczne przyciągają drobinki kurzu). Sypialnię dekoruj wyłącznie przedmiotami, które dadzą się uprać lub umyć.

4. Alergik w pracy

Biurka, klawiatury, monitory, sklepy czy magazyny rzadko są dokładnie sprzątane. Musisz więc sama o to zadbać. Co kilka dni wilgotną szmatką (z detergentem lub octem) przecieraj powierzchnie na stanowisku pracy. Zaopatrz się również w specjalne środki antyroztoczowe. Spryskuj nimi wykładzinę wokół siebie oraz krzesło, jeśli jest tapicerowane tkaniną.

5. Killer w sprayu

Wybieraj bezpieczne dla zdrowia dzieci i dorosłych środki ekologiczne, np. spray PIP Allergy Free, zawierający bakterie probiotyczne, które niszczą pajęczaki. Inny, Materazen Clean Spray Potema, zawie ra zaś delikatne substancje chemiczne neutralizujące odchody roztoczy.

Najsilniej działa Allergoff, którego aktywny składnik zabija roztocza i zapobiega unoszeniu się drobinek kurzu w powietrzu. Polecane są też Globol Expel czy Arox.

Sprayem spryskuj przede wszystkim materac oraz wszystko wokół, łącznie z podłogą. Po 20 minutach dokładnie odkurz mieszkanie (powtarzaj co 6 miesięcy).

Dr Amelia Kornacka, alergolog

Gdy testy wykażą alergię na roztocza, warto się odczulić.Minimalne dawki alergenów podaje się w zastrzykach podskórnych (potem się je zwiększa).

W efekcie organizm uczy się radzić sobie z alergią. Odczulanie trwa 3-5 lat, najpierw zastrzyki dostajesz co 7-14 dni, potem co dwa miesiące. Skuteczność odczulania jest duża, ocenia się ją nawet na 80 procent.

Na roztocza można się uczulić w każdym wieku, nawet jeśli wcześniej nie występowały reakcje alergiczne. Ochronnie działa pościel antyalergiczna i odkurzacz ze specjalnym filtrem.

Na żywo
Więcej na temat:Male | spray | odczulanie | Free | Amelia | dobry sen

Zobacz również

  • Chociaż to nie jest sezon na pyłki roślin, domownicy uskarżają się na objawy alergii? Winowajcą może być leszczyna. Zaczyna pylić jako pierwsza, w połowie lub pod koniec stycznia. Akurat ten... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.