Reklama
  • Wtorek, 24 maja 2016 (13:00)

    Jak żyć z alergią?

Zamiast cieszyć się piękną pogodą i nowalijkami, chodzisz ze łzami w oczach, masz katar i wysypkę? Nie musi tak być! Sprawdź, jak skutecznie walczyć z uczuleniem.

Reklama

■ Wietrzenie czy nawilżanie?

Alergicy muszą szczególnie dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Zimą wietrzenie pozwala pozbyć się kurzu, jednak latem otwiera drogę dla bakterii, pyłków i roztoczy.

Dlatego jeśli cierpisz z powodu alergii wziewnej, w sezonie pylenia nie wietrz za długo mieszkania, zwłaszcza w czasie deszczu (wtedy pyłki z wyższych warstw powietrza spychane są niżej). Pomyśl o zawieszeniu w oknach gęstych firanek lub zamontowaniu specjalnej siatki.

Okna możesz bezpiecznie otworzyć po godzinie 22. Inwestycją, która na pewno się opłaci, jest kupienie urządzenia nawilżającego i filtrującego powietrze. Wychwyci ono zanieczyszczenia i będziesz mogła swobodnie oddychać. Jeśli przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pracy, wymagaj, aby filtry urządzenia były regularnie i dokładnie czyszczone.

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

To przysłowie w przypadku alergika ma dosłowne znaczenie. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Wybieraj kołdry i poduszki z włosia syntetycznego (nie z pierza, puchu czy wełny, które mogą nasilać objawy alergii).

Ważne jest, aby często je wietrzyć, a w miarę możliwości poddawać działaniu niskich temperatur (np. potrzymać na balkonie w mroźny dzień). Pościel zmieniaj co dwa tygodnie, pierz ją w gorącej wodzie – unikaj zapachowych płynów do płukania!

Warto wybierać specjalne płyny lub proszki stworzone z myślą o niemowlętach lub osobach o skórze wrażliwej.

Dokładnie czytaj etykiety

Nawet jeśli kupujesz produkt, który na pierwszy rzut oka nie zawiera uczulających cię składników, może okazać się, że jednak znajdują się w nim groźne alergeny.

Dzieje się tak dlatego, że często różne produkty powstają na jednej taśmie produkcyjnej. Sprawdzaj więc zawsze, czy to, co kupujesz, nie spowoduje ostrej reakcji uczuleniowej. Uwaga na dopisek: „może zawierać śladowe ilości...”.

Bądź przygotowana na atak choroby

Łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli wybierasz się na spacer w słoneczny wiosenny dzień, a masz alergię na pyłki, zażyj lek. Zabezpiecz oczy okularami, a żeby uniknąć osadzania się pyłków we włosach, załóż czapkę lub chustkę.

Warto też posmarować nos wazeliną, która częściowo zatrzyma pyłki przed wniknięciem do organizmu. Koniecznie zażyj lek antyhistaminowy, zanim odwiedzisz znajomych, którzy mają puchatego kota (jeśli ktoś zaprasza cię po raz pierwszy, zapytaj czy ma zwierzaka).

Zamawiając danie w restauracji zapytaj kelnera o wszystkie jego składniki. Jeśli zdarzały ci się reakcje anafilaktyczne, nie zapominaj, żeby zabrać ze sobą lekarstwa. Warto też, aby twoi znajomi i współpracownicy wiedzieli o ostrych objawach alergii, które mogą u ciebie wystąpić – w razie ataku będą mogli podać ci lek.

Nie eksperymentuj

Udało ci się wreszcie znaleźć krem, który nie wywołuje łzawienia oczu i proszek do prania, po którym nie masz uczulenia? Trzymaj się ich! Każda nowa substancja może cię uczulić. Reakcja alergiczna nie musi pojawić się od razu, ale np. po 2–3 użyciach.

Jeśli cierpisz z powodu alergii pokarmowej, a chcesz sprawdzić, czy twój organizm nauczył się tolerować daną substancję (która nie wywołała u ciebie wstrząsu), zacznij od wprowadzenia jej w niewielkiej dawce. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo „wyrośnięcia” z alergii na owoce morza.

1. Czy alergia ujawnia się w wieku niemowlęcym?

Nie zawsze. Najczęściej dzieje się tak w przypadku alergii pokarmowej. Dlatego tak ważne jest, aby przy wprowadzaniu pokarmów stałych zaczynać od pojedynczych produktów i po odczekaniu kilku dni, jeśli nie ma niepokojących objawów, podawać dziecku kolejną nowość.

Zdarza się, że dopiero w dorosłym życiu zetkniemy się z alergenem, np. po raz pierwszy zjemy krewetki. Z kolei alergia wziewna najczęściej ujawnia się w wieku przedszkolnym lub później. Także alergie kontaktowe i krzyżowe mogą pojawić się u dorosłych.

2. Czy nietolerancja pokarmowa to to samo co alergia?

Nie, to dwa różne schorzenia. Np. nietolerancja laktozy wynika z braku odpowiednich enzymów w jelicie, a co za tym idzie niemożliwe jest strawienie cukru zawartego w mleku. Dlatego nietolerancja, w odróżnieniu od alergii, nie wywołuje wysypki ani puchnięcia ust i języka. Z kolei alergia polega na produkcji przez organizm przeciwciał na białka zawarte np. w mleku.

3. Czy z alergii się wyrasta?

Nie zawsze, ale często dzieje się tak w przypadku alergii pokarmowej. Szacuje się, że około 80 proc. dzieci wyrośnie z alergii na mleko, ale tylko 20 proc. z alergii na orzechy ziemne.

Niektórzy eksperci twierdzą, że z upływem czasu osoba uczulona przyzwyczaja się do alergenu, a jej system immunologiczny staje się coraz mniej wrażliwy na jego działanie. Analizując testy alergiczne z krwi, które pokazują poziom IgE, lekarze są w stanie stwierdzić, jak duże są szanse na wyrośnięcie z alergii.

4. Czy można zarazić się katarem siennym?

Nie, bo nie wywołują go wirusy. Jest to katar wodnisty, który nie gęstnieje po kilku dniach, jak zwykły. Towarzyszą mu zwykle napady kichania oraz swędzenie i zaczerwienienie oczu.

Show
Więcej na temat:Nie | warto | Okna | okna | wietrzenie | uda | alergia

Zobacz również

  • Srebrzysty metal, częste źródło uczuleń, jest w powszechnym użyciu. Jednak dla osób wrażliwych zagrożeniem może być też żywność zawierająca nikiel. Jeśli jesteś alergikiem, obserwuj reakcję po... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.