Reklama
  • Poniedziałek, 11 stycznia 2016 (11:05)

    Katar alergiczny – nowe sposoby leczenia

Jak radzić sobie zimą, gdy uczulają nas roztocze i niektóre pokarmy? Jak zabezpieczyć się przed wiosennym atakiem pyłku?

Reklama

Szczepionka uodporniająca

To odkrycie ostatnich lat. Wymyślili ją austriaccy naukowcy. Badania przeprowadzone na 180 uczulonych osobach wykazały, że może być skuteczna i bezpieczna.

Jej działanie polega na tym, że blokuje układ odpornościowy, a dokładnie przeciwciała IgE odpowiedzialne za występowanie kataru siennego.

Jest to możliwe dzięki specjalnemu składowi: w szczepionce znajduje się fragment cząsteczki pyłku traw oraz... białko wirusa zapalenia wątroby typu B. Okazuje się, że to bardzo korzystny „miks” – uaktywnione przeciwciała IgE są blokowane przez inne przeciwciała (co zapobie ga alergii).

Załzawione oczy, opuchnięte powieki, wodnisty wyciek z nosa, napady kichania, otarta skóra pod nosem – to znaki rozpoznawcze osoby dotkniętej katarem alergicznym (inaczej siennym). Do tego dochodzą trudności ze swobodnym oddychaniem, uczucie przemęczenia i osłabienia, trudności z normalnym funkcjonowaniem, nauką, pracą, aktywnością fizyczną, snem...

Szacuje się, że co roku dolegliwości takie są udziałem nawet 20 procent mieszkańców naszego kraju, w tym wielu młodych, poniżej 20. r.ż.

Niektórzy zmagają się z nimi nawet przez wiele miesięcy! Sprawdź, jakie są tego przyczyny, a także dlaczego to takie ważne, by wyleczyć katar alergiczny i jakie stosuje się dziś terapie, by to osiągnąć.

Główni winowajcy choroby

● Najczęściej powodem kataru alergicznego jest pyłek roślin. Uczulać mogą trawy (np. kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa), chwasty (np. babka lancetowata, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna), drzewa (np. brzoza, dąb, jesion, leszczyna, wierzba).

Niektóre dolegliwości mogą pojawić się już niebawem, bo w lutym zaczynają kwitnąć drzewa, np. leszczyna. Ustępują po kilku tygodniach (gdy mija okres pylenia uczulającej rośliny). Taki katar alergiczny określa się mianem sezonowego.

● Równocześnie z pyłkiem roślin katar mogą wyzwalać niektóre pokarmy (np. przy uczuleniu na brzozę – owoce pestkowe, cytrusy, niektóre warzywa i przyprawy oraz orzechy; leszczynę – orzechy).

● Innym sprawcą kłopotów są roztocze kurzu domowego – mikroogranizmy znajdujące się w naszych mieszkaniach (łóżkach, meblach, dywanach, zasłonach, narzutach).

Katar alergiczny może nam dokuczać nawet przez cały rok (ponieważ stale się z nimi stykamy, nawet jeśli regularnie usuwamy kurz). Ulepszone zastrzyki, tabletki i krople.

Specjaliści są zgodni, że katar alergiczny trzeba leczyć. Nie wolno go bagatelizować, gdyż może stać się groźny dla układu oddechowego. Wykazano, że sprzyja rozwojowi astmy – ryzyko zapadnięcia na tę chorobę zwiększa się nawet 2–, 3-krotnie!

● Nowoczesne zastrzyki odczulające, tzw. alergoidy pozwalają oswoić organizm z alergenami i zapobiec katarowi siennemu szybciej, a równocześnie bardziej bezpiecznie, niż tradycyjne zastrzyki.

Jest to możliwe dzięki temu, że choć alergoidy zawierają 3-, 4- lub 5-krotnie większe dawki alergenów, to są też wyposażone w specjalne składniki zapobiegające wystąpieniu reakcji alergicznej.

● Tabletki i krople podjęzykowe to idealna metoda odczulania dla osób, które muszą odbyć daleką podróż, by skorzystać z porady specjalisty lub na co dzień prowadzą intensywny tryb życia, dużo pracują i nie mają czasu na wizyty u lekarza.

Doustne środki można stosować w domu (po uzyskaniu odpowiednich instrukcji od lekarza). Wystarczy umieścić tabletkę lub krople pod językiem – i gotowe!

Terapia zaczyna działać, organizm uczy się, że to co wcześniej traktował jako wrogie, wcale takie nie jest i nie trzeba się przed tym bronić. Zwykle potrzeba 3–5 lat, by wyleczyć katar alergiczny.

Nawet najbardziej nowoczesną terapię warto i trzeba wspomóc codzienną ochroną. Przy katarze siennym zalecane jest:

●unikanie alergenów – czyli np. niechodzenie do lasu w okresie pylenia uczulających drzew;

●niepalenie tytoniu (nasila objawy).

Podstawa terapii: testy wykrywające alergeny

Aby można było wyleczyć katar alergiczny, trzeba najpierw ustalić, co go wywołuje (pyłek roślin, roztocze kurzu, pleśń). Służą temu specjalne testy, które wykonuje lekarz alergolog (bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza rodzinnego).

Specjalista umieszcza na skórze (zwykle przedramienia lub pleców) krople substancji zawierających różne alergeny. Następnie nakłuwa każde z tych miejsc i obserwuje reakcję.

Jeśli w ciągu 15 minut pojawi się świąd oraz bąbel (o odpowiednio dużej średnicy), świadczy to o występowaniu alergii na wprowadzony pod skórę alergen (np. pyłek brzozy). Dzięki temu lekarz może dobrać odpowiedni środek leczniczy.

dr. n. med. Piotr Niedziałkowski spec. chorób wewn. i alergologii dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • U jednej na 230 milionów osób kontakt z wodą może wywołać poważną reakcję alergiczną. Trzydziestoletnia dziś Rachel Prince od 12. roku życia cierpi na chorobę znaną jako świąd wodny. Od tamtej... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.