Reklama
  • Piątek, 23 września 2016 (08:05)

    Nieleczona alergia może doprowadzić do poważnych powikłań

Alergia to przesadna reakcja organizmu na substancje (alergeny), które nie są uznawane za szkodliwe, np. pyłki roślin, kurz. Układ odpornościowy atakuje je jak wroga. Alergeny znajdujące się w powietrzu powodują zwykle kichanie, katar, swędzenie oczu i skóry.

Te w pokarmie wywołują symptomy ze strony układu pokarmowego, ale też skóry i oskrzeli. Zaś substancje stykające się z ciałem – głównie wysypkę i czerwone plamy. Niektórzy nie wiedzą, że cierpią na alergię i leczą się np. z kataru. Tymczasem nieleczone uczulenie może mieć poważne skutki.

Reklama

Ryzyko astmy

Próbując bronić się przed alergenami, organizm produkuje takie substancje jak histamina, eozynofile i limfocyty. Substancje te drażnią nerwy, dlatego swędzi nas skóra. Rozszerzają też naczynia krwionośne, a to powoduje łzawienie oczu i katar.

Działanie tych substancji może także wywoływać skurcz os krzeli. To sprawia, że robi się nam duszno i zaczynamy kasłać. Jeśli śluzówka układu oddechowego będzie wciąż podrażniana, może rozwinąć się astma oskrzelowa. Jej efektem jest zwężenie dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza przez płuca. Może wtedy dojść do zagrożenia życia.

Stany zapalne

Jeśli nie leczymy alergii, wzrasta nam poziom histaminy we krwi. Powoduje to zaostrzenie wszystkich stanów zapalnych, jakie toczą się w organizmie, (m.in. stan zapalny stawów, skóry czy żołądka). I tak np. osoby, które mają skłonności do rwy kulszowej, cierpią właśnie wtedy z powodu ataku korzonków.

Za dużo histaminy

Kiedy przez długi czas jesteśmy narażeni na kontakt z dużą ilością histaminy, organizm negatywnie reaguje na jej stale podniesiony poziom. Objawem nietolerancji histaminy może być np. uczucie zmęczenia, bóle głowy, spadki ciśnienia krwi, a nawet palpitacje serca czy refluks i niestrawność. Nieleczona alergia jest szczególnie dokuczliwa, jeśli nakłada się na inne choroby, upośledzające rozkład histaminy (np. choroby jelit).

Polipy

W wyniku alergii dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. W efekcie może dojść do stanu zapalnego i powstania polipów (przerost śluzówki). Są one przyczyną m.in. ciągłego kataru, zmęczenia, bólu głowy, utraty węchu oraz chrapania.

Wstrząs anafilaktyczny

Czasem organizm na kontakt z alergenem reaguje tak gwałtownie, że trzeba wezwać pogotowie. Mogą się wtedy pojawić zawroty głowy, spadek ciśnienia, nudności i wymioty, kołatanie serca, obrzęk gardła i krtani oraz utrata przytomności. Wstrząs jest stanem zagrożenia życia. Często prowadzą do niego ukąszenia owadów, ale są osoby, które reagują tak mocno nawet na ziarenko maku.

Nie daj się alergii!

Reakcję uczuleniową i wydzielanie histaminy powstrzymują leki antyhistaminowe. Możesz kupić je sama w aptece, jednak lepiej udać się do alergologa. On zleci ci testy: skórne, z krwi lub prowokacyjne (refundowane przez NFZ). Na ich podstawie dowiesz się, na co jesteś uczulona i jakiego alergenu unikać.

Konsultacja: Marek Domański, internista

Czy mam uczulenie?

Aby się o tym przekonać, można wykonać testy skórne. Na przedramię lub plecy nanosi się kroplę alergenu. A także testy z krwi (pozwalają oznaczyć prze ciwciała IgE dla alergenów pyłkowych, roztoczy, pleśni, zwierząt) czy prowokacyjne (do nosa rozpyla się alergen i ocenia, co uczula).

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Niektóre osoby zaczynają kichać, gdy… przesuwają zasłony albo podlewają kwiaty w doniczkach. Takie uczulenia szczególnie teraz dają o sobie znać. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.