Reklama
  • Poniedziałek, 18 lipca 2016 (10:05)

    Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Coraz więcej osób ma alergię, a to znaczy, że są zagrożone anafilaksją. Jedzenie, leki, użądlenia i ukąszenia mogą wywołać u nich ciężką reakcję alergiczną. I co wtedy?

Tak silna nadwrażliwość może wystąpić zarówno u alergików, jak i u ludzi, którzy nie mieli wcześniej podobnych reakcji. Każdego pacjenta, u któ rego pojawił się wstrząs anafilaktyczny, trzeba odwieźć do szpitala. Wymaga on 24-godzinnej obserwacji, ponieważ może wystąpić nawrót wstrząsu.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

• U osób dorosłych najczęściej występują objawy skórne (świąd skóry, pokrzywka na całym ciele), a u dzieci duszności i świszczący oddech.

Reklama

• Mogą również wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego, jak silny ból brzucha czy nagła biegunka.

• Dodatkowe sygnały to: obfite poty, objawy ze strony układu krążenia, obrzęk języka, chrypka, nudności, zawroty głowy, osłabienie. U dzieci występują przypadki anafilaksji objawiające się pełnym zatrzymaniem krążenia, brakiem tętna oraz oddechu.

Jak pomóc choremu?

• Poszkodowanemu trzeba natychmiast podać adrenalinę (powinna ona być wstrzyknięta domięśniowo w przednio-boczną część uda).

• Jeśli osoba uczulona nie ma jej przy sobie, wezwij pogotowie – 999 lub 112.

• Ułóż chorego w pozycji leżącej na plecach, z nogami lekko uniesionymi do góry lub – jeśli wystę pują objawy utrudnionego oddychania – posadź go. Jeśli wymiotuje, ułóż chorego na boku.

• Nie podawaj choremu nic do picia.

Co to jest anafilaksja?

Stanowi najbardziej niebezpieczną, nagle rozwijającą się reakcję alergiczną, zagrażającą nawet życiu. Chorobami zwiększającymi ryzyko jej wystąpienia są astma i atopowe zapalenie skóry.

Anafilaksja może mieć też podłoże niealergiczne, ale leczenie w obu przypadkach jest identyczne. Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny, zwany reakcją nadwrażliwości typu I.

Alergicy powinni mieć przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną. W chwili zagrożenia trzeba ją jak najszybciej zaaplikować. Adrenalina jest lekiem ratującym życie. Jeśli masz wątpliwości, czy jej użyć, czy nie – zawsze użyj!

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.