Reklama
  • Poniedziałek, 13 czerwca 2016 (14:00)

    Uwaga na... alergiczne niespodzianki!

Starasz się unikać uczulających cię roślin, zwierząt czy przedmiotów, a mimo to masz objawy alergii? Sprawdź, co może je powodować!

Zwykle wiemy, co jest przyczyną nękających nas dolegliwości. Dla jednych kobiet są to wierzbowe czy brzozowe „bazie”, dla drugich futrzasty pupil, jeszcze innym szkodzą np. lateksowe rękawiczki... Rzadziej zdajemy sobie sprawę, że przy tego typu uczuleniach również niektóre pokarmy mogą stać się „wyzwalaczami” reakcji alergicznej. A to dlatego, że występują w nich podobne substancje uczulające.

Reklama

Kontakt z rośliną lub zwierzęciem powoduje, że pojawia się u nas nadwrażliwość na owoc czy warzywo. Specjaliści określają to mianem alergii krzyżowych (najważniejsze przykłady znajdziesz na rysunku obok). Takich uczulających par jest kilkadziesiąt. Niektóre są bardzo zaskakujące! Bo kto by pomyślał, że alergia na pyłek brzozy może sprawiać, że jesteśmy uczulone również na pieprz, a gdy szkodzi nam lateks, to i także... banan.

Objawy zdradzające alergię krzyżową. Tzw. sensacje żołądkowe: biegunka i ból brzucha pojawiające się w trakcie jedzenia owoców i warzyw lub ziołowych przypraw.

Wysypka na skórze, swędzenie ust, kaszel i duszności występujące podczas posiłku.

Pierwsza pomoc

Przestań jeść uczulający pokarm. Przy wysypce, kichaniu lub kaszlu możemy zażyć wapno lub środek przeciwhistaminowy (bez recepty).

Koniecznie wezwij lekarza, gdy masz silną reakcję alergiczną i objawy niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego: zawroty głowy, uczucie osłabienia i braku powietrza, nasilającą się chrypkę, bladą, chłodną i spoconą skórę, nudności.

Pomocne badania

Alergię krzyżową potwierdzą: testy skórne, badanie krwi na oznaczenie swoistych przeciwciał IgE oraz tzw. próba prowokacji (obserwowania reakcji organizmu na kontakt z pokarmem). Lekarz zaleci nam niejedzenie uczulających pokarmów (tzw. dietę eliminacyjną).

Zaskakujące nowe uczulenia

Uczulać nas mogą także niektóre z nowoczesnych przedmiotów, jakimi posługujemy się na co dzień! Lekarzom znane są przypadki osób z alergią na... telefony komórkowe (a dokładnie zawarty w ich obudowie nikiel). Niepokojące objawy to m.in.: swędzenie ucha i czerwone plamki na policzku pojawiające się po dłuższej pogawędce.

Powinny minąć, gdy zaczniesz używać zestaw słuchawkowy lub wymienisz telefon na niezawierający niklu. Uważaj też na zabiegi upiększające, jak trwały makijaż czy tatuaż. Jeśli skóra zaczyna swędzieć i puchnąć, zgłośmy się do lekarza.

Tekst: Anna Skoczeń

dr.n.med. Piotr Niedziałkowski spec. chorób wewn. i alergologii dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:niespodzianki | kontakt | Kontakt | Inny | wysypka | piotr

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.