Reklama
  • Środa, 15 czerwca 2016 (08:05)

    Zabójczy wstrząs anafilaktyczny

Ciepłe słoneczne dni zachęcają nas do wypoczynku na dworze. Niestety, błogi relaks może być zakłócony przez jeden, wydawałoby się, niegroźny wypadek. Na co szczególnie uważać, podpowiada Barbara Jasiewicz-Honkisz, alergolog.

Reklama

Po użądleniu przez owa da błonkoskrzydłowe go – osę lub pszczołę – większość z nas czuje ból i pieczenie. Pojawia się przy tym miejscowy obrzęk.

Może być inaczej!

Jest jednak grupa pacjentów, u których reakcja może przebiegać w sposób nieprzewidziany, z uogólnionym obrzękiem, zmianami skórnymi, dusznością, ale również spadkiem ciśnienia tętniczego krwi czy utratą przytomności. Tak gwałtowne objawy organizmu (reakcja anafilaktyczna) mogą prowadzić nawet do śmierci!

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto jest zagrożony wystąpieniem wspomnianych zaburzeń do momentu, gdy pojawią się po raz pierwszy. Można powiedzieć, że właściwie każdy jest zagrożony, dlatego to tak istotne, aby wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować.

Po pierwsze niezbędna jest szybka reakcja, czyli wezwanie pogotowia ratunkowego (numer 112 lub 999) i błyskawiczne usunięcie żądła! Należy podważyć je paznokciem i wyciągnąć (nie wyciskać!).

Pszczoła w czasie użądlenia uwalnia od 50 µg do 140 µg jadu, a woreczek jadowy zawiera około 300--400 µg.

Oznacza to, że szybkie wyjęcie żądła może zmniejszyć ilość alergenu, jaki dostaje się do organizmu pacjenta. Jeśli chory jest alergikiem i dysponuje lekami antyhistaminowymi, wskazane jest ich szybkie zażycie.

Co jeszcze zrobić?

W oczekiwaniu na przyjazd karetki pogotowia pomocne jest położenie poszkodowanego w pozycji z uniesionymi do góry nogami (to pomaga zwiększyć ciśnienie tętnicze krwi) oraz przyłożenie w miejsce użądlenia zimnego okładu (zmniejszy rozprzestrzenianie się jadu).

Jednak lekiem ratującym życie w takiej sytuacji jest adrenalina. Dlatego tak ważne jest, by po wyprowadzeniu pacjenta ze stanu zagrożenia zaopatrzyć go w ten lek, pouczyć o konieczności regularnego noszenia go przy sobie i edukowaniu nie tylko samego chorego, ale i jego najbliższych.

Czasami po kolejnej ekspozycji na alergen może w ciągu zaledwie kilku minut dojść nawet do utraty przytomności.

Konieczna jest także kontrola w poradni alergologicznej, bo tam uzyskamy właściwą pomoc i leki (w tym wspomnianą wcześniej adrenalinę). W niektórych przypadkach zaleca się leczenie przyczynowe – immunoterapię, czyli terapię popularnie nazwaną odczulaniem.

BJH

Środki ostrożności

● Staraj się unikać kwiatowych perfum, dezodorantów, kremów i balsamów.

● Nie chodź boso po trawie, sprawdzaj też miejsca, na których siadasz.

● Przykrywaj potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu.

● Nie spożywaj na dworze słodkich napojów, ciast, lodów ani żadnych innych słodyczy.

● Zaopatrz się w specjalne środki (spraye, kremy) odstraszające owady.

Ważne

Do wstrząsu może dojść także po zjedzeniu niektórych produktów. Na liście składników silnie uczulających znajdują się m.in. orzechy, miód, kakao oraz czekolada. Niebezpieczne bywają ryby, owoce morza, jaja mleko, ziarna sezamu, soja czy pszenica.

Telemax
Więcej na temat:Nie | Barbara

Zobacz również

  • U jednej na 230 milionów osób kontakt z wodą może wywołać poważną reakcję alergiczną. Trzydziestoletnia dziś Rachel Prince od 12. roku życia cierpi na chorobę znaną jako świąd wodny. Od tamtej... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.