Reklama
  • Środa, 19 kwietnia (11:00)

    Zimowe alergie. Jak sobie z nimi radzić?

Kuracja była skuteczna? Poradźcie, jak to zrobić! Czekamy na Wasze sprawdzone sposoby leczenia

Reklama

Katar, kaszel i drapanie w gardle zwykle kojarzymy z częstymi o tej porze roku infekcjami. Objawy te jednak wcale nie muszą oznaczać przeziębienia. Mogą być sygnałem alergii. Zimą najczęściej uczulają tzw. domowe alergeny: pleśń, roztocza, kolorowa odzież i środki piorące, a także egzotyczne warzywa i owoce. Coraz częściej alergię wywołują również leki dające o sobie znać swędzącą wysypką lub bólami brzucha. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zapobiec tym kłopotom.

Pyłki roślin

Mogą uprzykrzyć życie także w styczniu i lutym.

Gdy jest ciepła zima, z temperaturą powyżej zera, wegetacja roślin przyspiesza. Pyłki wcześnie kwitnących drzew i krzewów: leszczyny, olchy i cisu (na zdjęciu), pojawiają się już w styczniu i lutym. Objawy. Może dokuczać świąd oczu, nosa, pieczenie oczu zwłaszcza w kącikach, łzawienie. Pojawia się wodnisty, przezroczysty katar z napadami kichania oraz suchy kaszel.

Nasza rada. Warto cały czas śledzić aktualne komunikaty o stężeniu pyłków w powietrzu w swoim regionie. Gdy jest wysokie, unikajmy spacerowania, więcej przebywajmy w zamkniętych pomieszczeniach. Mieszkanie wietrzmy wieczorem. W dzień zamykajmy okna. Nie wietrzmy też wtedy pościeli, bo mogą na niej osiadać pyłki i wniesiemy je do domu.

Uwaga na leki!

Coraz częściej zdarza się alergia na leki. Ryzyko wzrasta, gdy stosujemy jednocześnie kilka.

Reakcja alergiczna może wystąpić po niektórych antybiotykach, np. penicylinie, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ), lekach na nadciśnienie lub stosowanych w chorobie naczyń wieńcowych (np. beta-blokerach) oraz lekach przeciwpadaczkowych. Uwaga! U osób uczulonych na zarodniki grzybów reakcja alergiczna może pojawić się po zażyciu antybiotyku, do którego produkcji użyto grzybów, np. po penicylinie.

Grzyby i pleśnie

Rozwijają się w wilgotnych pomieszczeniach o słabej wentylacji, np. w łazience, kuchni, oraz w kwiatach doniczkowych.

Grzyby na ścianach i fugach tworzą kolonie, które wytwarzają mnóstwo uczulających zarodników. Objawy. Podobne jak przy roztoczach: wodnisty katar, napady kichania i suchego kaszlu. Nasza rada. Grzyby i pleśń należy zeskrobać, zmyć powierzchnię detergentem i nałożyć środek grzybobójczy. Gromadzeniu się wilgoci zapobiegnie regularne wietrzenie mieszkania. Ważne! W koszu na pranie nie trzymajmy wilgotnych ubrań, ręczników. Zrezygnujmy z kwiatów doniczkowych.

Roztocza

Idealne warunki dla roztoczy kurzu domowego to ciepłe i wilgotne powietrze.

Najczęściej zagnieżdżają się w pościeli, materacu oraz zasłonach, firankach, dywanach i wykładzinach. Objawy. Cieknący katar, napadowy kaszel, duszność. Może też pojawić się świąd skóry, zaczerwienienie. Nasza rada. Korzystajmy z pościeli z syntetycznym wypełnieniem, którą można prać w temperaturze 60ºC – wtedy giną roztocza. Poszewki pierzmy co tydzień. Zaopatrzmy się w antyalergiczny materac. Od czasu do czasu spryskujmy pościel środkiem roztoczobójczym (np. Allergoffem). Podczas sprzątania używajmy odkurzacza z filtrem HEPA – usuwa drobinki kurzu oraz odchody roztoczy. Podobny filtr ma oczyszczacz powietrza, który warto ustawić w domu. Codziennie też wietrzmy mieszkanie!

Jedzenie

Zima to sezon na cytrusy i owoce egzotyczne, które często wywołują alergię.

Uczulać mogą też orzechy, migdały, miód, czekolada, mięso. Dolegliwości nasilają rozgrzewające napoje i ostre przyprawy. Objawy. Swędząca wysypka, zaczerwienienie, pokrzywka, krostki, ból brzucha. Dolegliwości mogą wystąpić od razu po spożyciu uczulającego pokarmu albo dopiero po kilku dniach. Nasza rada. Obserwujmy, po jakich pokarmach mamy dolegliwości i eliminujmy je z diety. Uważnie czytajmy etykiety, sprawdzając, czy produkt zawiera substancje alergizujące. Nierzadko szkodzą już śladowe ich ilości.

Wełna, ubrania

Alergizujące mogą okazać się też swetry z drapiącym włóknem, ale i farbowane, kolorowe tkaniny.

Najczęściej uczula barwnik niebieski, np. w dżinsach, różne odcienie czerwieni, pomarańczowego i żółtego. Szkodzą też chemiczne wybielacze, rozjaśniacze i płyny do płukania tkanin. Objawy. Swędząca wysypka w postaci drobnych grudek lub pęcherzyków wypełnionych płynem i zaczerwienienie skóry.

Nasza rada. Każde nowe ubranie, zanim zaczniemy je nosić, upierzmy, zwłaszcza bieliznę i odzież bezpośrednio stykającą się z ciałem. Dwukrotnie przepłuczmy pranie. Unikajmy obcisłych ubrań i ze sztucznych tkanin. Ważne! Informacja na metce, że ubranie nie gniecie się czy nie wymaga prasowania, może oznaczać, że tkanina jest nasączona silnie uczulającym formaldehydem. Alergicy powinni unikać takiej odzieży.

Zobacz również

  • Chociaż to nie jest sezon na pyłki roślin, domownicy uskarżają się na objawy alergii? Winowajcą może być leszczyna. Zaczyna pylić jako pierwsza, w połowie lub pod koniec stycznia. Akurat ten... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.